xAPI NEDİR?  

Deneyim API'si (xAPI), tüm öğrenme deneyimi türlerini kaydeden ve takip eden bir şekilde eğitim içeriğinin ve öğrenme sistemlerinin birbiriyle konuşmasına imkan tanıyan bir e-öğrenme yazılım standardıdır.

 

Öğrenme deneyimleri bir Öğrenme Kaydı Deposuna (LRS) kaydedilir. LRS'ler tek başına veya klasik öğrenme yönetimi sistemleri (LMS) ile birlikte bulunabilir.

 

xAPI’YI NE ZAMAN KULLANIRSINIZ?  

Birden fazla sistemi kapsayan son kullanıcı öğrenme deneyimlerinin kaydedilmesi ihtiyacı giderek artmaktadır. Eğitim içeriğiyle birlikte öğrencinin katılımını da takip etmek gerekmektedir.

Bu; Başlat, Devam Ediyor ve Tamamlama durumlarından daha ileridir

(SCORM tarafından sadece bu özellikler alınır)    

xAPI, SCORM’dan çok daha zengin bir öğrenme görüntüsü yakalamamızı sağlar. Aşağıdaki tablo genel bir bakış sunar.

xAPI bir oyun değiştirici olabilir. Öğrenim müdahalelerinin nerede gerekli olduğunu belirlememize yardımcı olabilir; yeni nesil öğrenme modellerinin etkisini ölçmede ve nasıl geliştirilebileceklerini belirlemede bizleri yönlendirebilir.

 

xAPI aracılığıyla e-öğrenmenin başarısını artırmadaki ilk adımlarımız, “öğrenmenin” gerçekten ne anlama geldiği konusundaki çalışmalarımızı ilerletmek olabilir.

 

“xAPI’den en iyi şekilde yararlanmak için, etkili öğrenmenin ne olduğu (öğrenmenin gerçekleştiği her ortam için) hakkındaki kavramlarımızı genişletmek ve bu yeni fikirleri öğretim tasarım ve çalışma süreçlerimize dahil etmek zorunda kalacağız.” Foreman (2013)

 

İlk bakışta, xAPI oldukça teknik ve göz korkutucu görünebilir. Ancak, öğrenme deneyimlerinin ve ilgili öğrenme performansının bir görüntüsünü elde etmek üzere LRS’nizde veri toplamak için xAPI kullanma kavramını kavradıktan sonra, ileriye dönük çıkarımlar yapacak bir eğitim uzmanı oldukça heyecanlandıracak bir konudur! (Fikir: https://medium.com/@gamzegacaloglu)

UZEP Online Eğitim Sistemimiz xAPI formatını elbette desteklemektedir :)

xAPI hakkında bilgi sahibi olduğunuz kadar SCORM hakkında da bilgi almak için tıklayınız

Hayatını eğitime adamış bir ekip ile kodlamayı hayat felsefesi haline getirmiş yazılımcıların bir araya gelerek, eğitimin geleceğini tasarlayan ileri teknoloji kuruluşudur.

ÇÖZÜMLERİMİZ

- Uzaktan Eğitim Sistemi

- Sanal Okul / Dershane 

- Online Eğitim Platformu

- Uzaktan Eğitim İçeriği

- Eğitim Entegrasyonu

- Mobil App Geliştirme

- İK Danışmanlığı

- LMS Operasyon Desteği

BİZE ULAŞIN

Gazi Mahallesi. Şenol Caddesi. 83/2 06560

Yenimahalle ANKARA

+90 850 550 58 06

+90 532 238 12 64

bilgi (@) uzaktan.com.tr

UZEP İleri Eğitim Teknolojileri San. Tic. A.Ş.

UZEP™ Markamızı ve Resmi Web Sitemizdeki Tüm İçerikleri Koruma Altına Aldık © 2023 Kurumsal Çözüm Ortağı Kobi Analiz A.Ş.

turkish_software_logo.png